02122733491

کمپرسور یخچال 97/09/20 488 بازدید

کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که پیستون، میلنگ و سوپاپ ها را شامل می شود. میلنگ که توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد، با چرخش خود سبب می شود پیستون مانند یک تلمبه عمل کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله ها و سیلندر به گردش درآید، گاز مرتبا از لوله ی برگشت مکیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود در نتیجه گاز سرما ساز متناوبا در حال حرکت بوده و عمل سرمازی انجام می شود.

خنک کردن و روانکاری قسمت مکانیکی و الکتریکی توسط مقدار مشخصی روغن که داخل پوسته وجود دارد، انجام می شود، برای خنک کردن کمپرسور و کندانسور در فریزرهای بزرگ از بادبزن استفاده می کنند.

انواع کمپرسور یخچال

۱-کمپرسور پیستونی

۲-کمپرسور پیستونی تناوبی

۳-کمپرسور پیستونی تراکم یک مرحله ای

۴-کمپرسورهای بزرگ واسطه ای

۵-کمپرسورهای پیستونی تراکم دو مرحله ای

۶-کمپرسورهای دورانی

۷-کمپرسورهای مارپیچی

۸-توربو کمپرسور

وظیفه ی کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال وظیفه ی گردش و فشرده کردن گاز مبرد فریون در درون کانالهای اواپراتور را بر عهده دارد که این گاز در کندانسور خنک شده و تبدیل به مایع می گردد. بر روی بدنه کمپرسور اغلب سه لوله دیده می شود، لوله ی مخصوص شارژ گاز یا لوله کور، لوله ی رفت یا فشار گاز، لوله ی برگشت یا مکش.

طرز کار کمپرسور یخچال

غالبا لوله ی ترموستات را به سقف اواپراتور و یا قسمت تحتانی متصل می سازند و هنگامیکه ترموستات در حالت وصل قرار میگیرد کمپرسور یخچال شروع به کار کرده و با سرد شدن گاز درون لوله مویی، لوله بلو و به تبع آنها فانوسک کاهش حجم داده و جمع می شود در این وضعیت اهرم اتصال کلید درون ترموستات به سمت پایین کشیده شده و فاز موتور قطع خواهد شد.

با خاموشی موتور و متوقف شدن کار کمپرسور، سرمایی که در محیط یخچال وجود دارد، به خصوص اواپرایتور کاهش می یابد و گازی که درون فانوسک ترموستات وجود دارد فعال شده و به دلیل گرم شدن محیط اضافه حجم می یاید و فانوسک بزرگتر می شود، با این افزایش کلید ترموستات وصل شده و کمپرسور یخچال شروع به کار می کند. مدت کار کمپرسور یا به عبارتی میزان سرمای دلخواه در اواپرایتور را می توان بوسیله ی ولوم ترموستات که در حقیقت اهرم کنترل حجم فانوسک است تنظیم نمود.

۱-خنک کننده یخچال فریزر متوقف می شود.

فن برای خنک کردن سیستم و جلوگیری از مشکلات مانند گرمای بیش از حد ضروری است. اگر فن متوقف شود، شما آن را احساس خواهید کرد و یخچال و فریزر برخی از صداهای را خواهند داد. این مشکل را خودتان به تنهایی نمیتوانید برطرف کنید، بنابراین شما باید با یک تکنسین یخچال تماس بگیرید.

۲-یخچال به انداز ه کافی خنک نیست.

۳-سر و صدای کمپرسور

شما باید جایی که اول از  همه صدا می دهد را بررسی کنید. معمولا یک کمپرسور پر سر و صدا یک کمپرسور معیوب است، بنابراین شما احتمالا بایدآن را تعویض کنید به یاد داشته باشید که کمپرسور دستگاهی است که گاز و فشار داخل یخچال را کنترل می کند، بنابراین ممکن است سر و صدای با نگهداری فشار بالا و گاز معیوب مرتبط باشد.