02122733491

دلایل ایجاد بوی بد لباس چیست 97/11/30 1456 بازدید

دلایل ایجاد بوی بد لباس چیست؟

عمده ترین دلیل بوی ناخوشایند لباس وجود رطوبت در الیاف پارچه است. در واقع هنگامی که رطوبت اضافی در الیاف نتواند تبخیر شود، لباس بوی ناخوشایند کهنگی و رطوبت به خود می گیرد. شاید تصور کنید که این موردی طبیعی است و بوی بد لباس خود به خود از بین خواهد رفت. چنین تصوری هرگز صحیح نیست نه تنها بوی ناخوشایند ماندگی و رطوبت لباس خود به خود از بین نمی رود بلکه در ترکیب با سایر بوهای محیط، آزار دهنده تر هم خواهد شد.

 لباس هایی که در زیر باران خیس شده باشند و یا لباس های ورزشی که عرق و رطوبت در بافت لباس وجود دارد، بیشترین بوی ناخوشایندی تولید می کنند. حال اگر این لباس ها را بلافاصله شسته نشوند و به همان حالت خیس در ماشین لباسشویی رها شوند، رطوبت باقی مانده در لباس نمی تواند تبخیر شود و حتی بعد از شستشو نیز بوی نامطبوعی دارند.

چگونه از ایجاد بوی نامطبوع در لباس پیشگیری کنیم؟

با رسیدگی به موقع به لباس ها می توان مشکل بوی بد لباس را حل کرد. لباس ها نباید به مدت طولانی مرطوب و خیس باقی بمانند. لباس های ورزشی بلافاصله شسته شوند تا بوی عرق و نم در لباس نفوذ نکند. خشک کردن لباس ها هم موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود. چنانچه لباس های شسته شده را بلافاصله از ماشین لباسشویی خارج کرده و در هوای آزاد و آفتاب خشک کنید هرگز بوی ناخوشایند نمی گیرند. رها کردن لباس های خیس و شسته شده در محفظه لباسشویی موجب ایجاد بوی نم و رطوبت در لباس می شود که بسیار آزار دهنده است. برای شستشوی لباس ها به این ترتیب عمل کنید.

سرکه سفید

لباس ها را با آب ولرم و پودر لباسشویی مناسب با قدرت پاک کنندگی کافی در ماشین لباسشویی شستشو دهید. افزودن یک پیمانه سرکه سفید در حین شستشو به از بین بردن بوی بد لباس و ماشین لباسشویی کمک می کند. سرکه سفید یک ضد عفونی کننده طبیعی است که آسیبی به الیاف پارچه و لباس نمی رساند و خطری برای کودکان و بزرگسالان ندارد. اضافه کردن محلول های نرم کننده بازاری نیز می تواند در برطرف کردن بوی بد لباس موثر باشد و اتوکشی را نیز آسان تر کند.

قارچ و کپک

لباس ها را قبل از شستشو به خوبی بررسی کنید. چنانچه قارچ و یا کپک زدگی بر روی لباس قابل مشاهده بود هر چه سری تر اقدام به از بین بردن کپک زدگی نمایید. این لباس ها را هرگز با بقیه لباس ها در ماشین لباسشویی شستشو ندهید. برای از بین بردن کپک زدگی و قارچ روی لباس، درجه آب شستشوی لباسشویی را دغ تر از حد معمول تنظیم کنید.

تهویه هوا

در صورتی که می توانید لباس ها را در معرض هوای آزاد خشک کنید. نور خورشید یک ضد عفونی کننده قوی است و علاوه بر از بین بردن رطوبت لباس، قارچ و کپک لباس را نیز به طور کامل از بین می برد. در فصول سرد و روزهای غیر آفتابی امکان استفاده از نور خورشید نیست البته بسیاری از خانواده های آپارتمان نشین نیز امکان خشک کردن لباس در فضای باز را ندارند چاره چیست؟

هنگامی که امکان استفاده از فضای باز و نور خورشید را برای خشک کردن لباس ندارید بهترین راه این است که لباس های شسته شده را در مکانی که امکان گردش هوا و تهویه وجود داشته باشد خشک کنید. دقت کنید که تا خشک شدن کامل لباس ها از جمع آوری و قراردادن در فضای بسته و کمد خودداری کنید. حتی کوچکترین رطوبت باقی مانده در الیاف پارچه منجر به ایجاد بوی بد لباس خواهد شد. در مناطق مرطوب می توانید بین لباس های تا شده در کمد، حوله کاغذی قرار دهید تا بو و رطوبت را به خود جذب کند و لباس تا هنگام مصرف خشک باقی بماند. یک ترفند جالب هم استفاده از دانه های قهوه در بین لباس های تا کرده است.

گاهی بوی بد لباس های شسته شده به علت کثیفی خود ماشین لباسشویی است و یا اشکال در سیستم دفع آب خروجی است. در مواجه با چنین مشکلی می توانید یک بار لباسشویی را بدون لباس، روی درجه داغ تنظیم کرده و دستگاه را روشن کنید تا جرم و کثیفی ماشین لباسشویی برطرف شود. در صورتی که مشکل هم چنان باقی مانده باشد می توانید از سرویسکاران با تجربه هوم سرویز برای حل این مشکل کمک بگیرید. مشکل در سیستم لوله کشی فاضلاب نیز توسط تیم متخصص همیاران هوم سرویز به سادگی برطرف می شود.

 

مراحل تمیز کردن ماشین لباسشویی:

قدم اول:بعد از هربار شستشوی لباس ها بعد از تخلیه لباس ها از ماشین لباسشویی واشر چرمی را با یک دستمال نخی کاملا خشک و تمیز کنید. همچنین برای رفع نم و خیسی باقی مانده در فضای داخل ماشین لباسشویی و واشر چرمی بهتر است برای چند ساعت درب لباسشویی را نیمه باز بگذارید تا با چرخش هوای محیط در آن رطوبت رفع شود.

قدم دوم:اکثر ماشین لباسشویی ها به خصوص مدل های جدید دارای بخش مخصوص به عنوان محفظه صابون مایع و یا بهتر است بگوییم شوینده های مایع هستند که اصولا با پر کردن بیش از حد این جایگاه مقداری از مواد شوینده مایع در اطراف و لبه های آن باقی می ماند و به مرور زمان با تغییر رنگ بوی بدی ایجاد می کند .

بهترین روش برای جلوگیری از این مورد استفاده از مواد شوینده به اندازه لازم است ، منظور به میزان خطوطی است که به عنوان حد و مرز تعیین شده است .

اگر ناخواسته با پرکردن بیش از حد این بخش از ماشین لباسشویی لکه هایی ایجاد شده است با یک دستمال مرطوب ان را پاک کنید تا به مرور زمان با کار کردن ماشین لباسشویی بوی بدی ایجاد نشود. به طور کلی استفاده از مواد شوینده مایع به مرور موجب بروی بوی بد ماشین لباسشویی می شود پس بهتر است از پودرهای ماشین لباسشویی برای شستشو استفاده کنید.

قدم سوم:هر چند ماه یکبار ماشین لباسشویی را پاکسازی کنید . با استفاده از مایع سفید کننده و آب داغ می توانید ماشین لباسشویی را پاکسازی کنید . در مدلهای قدیمی به طور مستقیم و در مدل های جدید داخل محل مخصوص مایع شستشو یک فنجان مایع سفید کننده ریخته و لباسشویی را بدون لباس و با آب گرم روشن کنید تا چند دقیقه در این حالت کار کند. چرخش آب داغ و مایع سفید کننده در مخزن داخلی ماشین لباسشویی به صورت فوق العاده ای موجب پاکسازی ماشین می شود.