02122733491

نکاتی که باید همه در مورد خرید اجاق گاز بدانند 97/11/30 585 بازدید

معرفیانواع اجاق گاز

هر وسيله اي معمولا داراي انواع مختلفي است و اين تنوع در محصولاتي كه در لوازم خانگي توليد مي شود باعث قدرت انتخاب بيشتر براي ما است. اجاق گاز هم از محصولاتي است كه در سه نوع روميزي، توكار (صفحه اي) و ايستاده (مبله) توليد مي شود. مي خواهيم هر كدام از انواع اجاق گاز را با جزئيات بيشتري بررسي كنيم.

اجاق گاز روميزي

در اين نسل از اجاق گاز ها معمولا در نوع كوچك مثل دو شعله توليد مي شوند كه بر روي كابينت قرار مي گيرد و معمولا در فضاهايي مانند ادارات كه استفاده كمتري از اجاق گاز مي شود كاربرد دارد.

اجاق گاز توكار (صفحه اي)

با پيشرفت تكنولوژي و تغيير در لوازم خانگي اجاق گاز هم از اين تغيير بي نصيب نمانده است. شكل ظاهري اجاق گاز ها علاوه بر مدل ايستاده به مدل توكار (صفحه اي) تغيير پيدا كرده است كه در فضايي مشخص در آشپزخانه بر روي كابينتي نصب مي شود. اجاق گاز هاي توكار به دو شكل گازي و برقي توليد مي شوند كه عمده مصارف در خانه ها اجاق هاي گازي است. معمولا براي استفاده در منازل از چهار يا پنج شعله  استفاده مي كنند و در برخي فضا ها مانند ادارات از اجاق گاز هاي توكار دو شعله استفاده مي شود. اين نسل از اجاق گاز ها در جنس هاي استيل، شيشه اي و سراميكي توليد مي شوند كه در ادامه به بررسي هر كدام با جزئيات مي پردازيم.

اجاق گاز ايستاده (مبله)

اجاق گاز هاي ايستاده (مبله) بهترین اجاق گازهای فردار موچود در بازار هستند. در چند سال اخير كه اجاق گاز هاي توكار كمتر توليد مي شدند، بيشتر در بازار به فروش مي رسيدند اما با گذشت زمان و پيشرفت و توليد انواع اجاق گاز اين نسل از اجاق گاز هاي ايستاده جاي خود را به اجاق گاز هاي توكار داده اند. اين مدل از اجاق گاز ها داراي فر هستند و در چهار و پنج شعله توليد مي شوند.

جنس اجاق گاز ها

جنس اجاق گاز ها به سه دسته استيل، شيشه اي و سراميكي تقسيم ميشوند كه در زير به جزئيات هر يك خواهيم پرداخت.

اجاق گاز استيل

اجاق گاز ها چه در مدل توكار (صفحه اي) و چه در مدل ايستاده (مبله) با جنس استيل توليد مي شوند كه خود به دو دسته ساده و آجدار تقسيم مي شوند. در بين تمامي اجناس توليدي اجاق گاز ها، استيل طرفدار بيشتري دارد.

اجاق گاز شيشه اي

همان طور كه از نام شان پيدا است صفحه اي شيشه اي دارند و زيبايي خاصي دارد. شيشه به كار فته در توليد اين اجاق گاز ها نشكن هستند و قابليت تحمل درجه حرارت بالا را دارند و همچنين در اثر ريختن آب سرد بر روي آن صفحه ترك بر نمي دارد.

اجاق گاز سراميكي

اين نوع از اجاق گاز ها با صفحه هاي سراميكي هستند و در مقابل حرارت مقاومت بالايي دارند و همچنين در برابر گرد و غبار و سايش مقاوم هستند. در برخي از مدل هاي سراميكي با شيشه هم تركيب مي شوند.

مزايا و معايب انواع اجاق گاز

مزايای انواع اجاق گاز

برای انتخاب بهترین اجاق گاز ایرانی و یا حتی بهترین مارک اجاق گاز بهتر است این نکات را بدانید تا آگاهانه اقدام کنید:

- اجاق گاز هاي توكار (صفحه اي) به دليل كمتر اشغال كردن فضاي آشپزخانه بيشتر مورد توجه قرار مي گيرند و مي توانيد از فضاي زير اجاق گاز با كابينت و سيستم آشپزخانه استفاده مفيدي كنيد.

- اجاق گاز هاي توكار زيبايي بيشتري به آشپزخانه مي دهند و آشپزخانه تان را زيباتر مي كنند.

- كارايي و قدرت اجاق گاز هاي توكار مانند اجاق گاز هاي مبله است.

- اجاق گاز هاي استيل به نسبت ديگر جنس ها طرفدار بيشتري دارد زيرا كه راحت تر تميز مي شوند و مواد غذايي روي آن ها نمي چسبد.

- اجاق گاز هاي روميزي امكان جا به جايي شان بيشتر است و قيمت آن ها ارزان تر است و براي فضا هاي اداري مناسبند.

- اجاق گاز هاي شيشه اي به راحتي تميز مي شوند.

- اجاق گاز هاي برقي به دليل قدرت بالا، زمان پخت را كم مي كنند.

معايب انواع اجاق گاز

- اجاق گاز هاي ايستاده (مبله) فضاي بيشتري را در آشپزخانه اشغال مي كنند.

- يكي از معايب اجاق گاز هاي توكار نداشتن فر است كه باعث مي شود در صورت استفاده از فر، به صورت جداگانه خريداري كنيم.

-فر هاي برقي به دليل برقي بودن شان ميزان بيشتري برق مصرف مي كنند و مقرون به صرفه نيستند.

- اجاق گاز هايي كه جنس شان استيل آجدار است سطح خشن تري دارند و تميز كردن آن ها مشكل است و بعد از مدتي كدر و چرك مرد مي شوند.

- امكان خش برداشتن اجاق گاز هاي استيل ساده نسبت به استيل آجدار بيشتر است.

نكات خريد اجاق گاز مناسب

- هنگام خريد اجاق گاز به تعداد شعله هاي آن دقت كنيد و بر اساس نياز تان اجاق گاز مورد نظر تان را خريداري كنيد.

- جنس اجاق گاز مورد نظرتان و چگونگي تميز كردن آن از نكات مهم است.

- اجاق گاز هاي برقي به جاي استفاده از پيچ براي شعله هاي اجاق، صفحه اي لمسي و ديجيتال دارند و از نظر نشت گاز و اين مسائل نسبت به اجاق هاي گازي، ايمني بيشتري دارند.

- ضخامت اجاق گاز هاي توكار (صفحه اي) 6-5 سانتي متر است.

- اجاق گاز هاي مجهز به فندك و ترموكوپل ايمني بيشتري دارند. زيرا ترموكوپل به محض خاموش شدن شعله به هر دليل، جريان گاز را قطع مي كندو يكي از شاخصه هاي اصلي و اجباري در اجاق گاز ها استاندارد بودن آن ها است. علاوه بر توجه به استاندارد بودن شان به خدمات پس از فروش اجاق گاز ها توجه كنيد.

- به فاصله ميان شعله ها در هنگام خريد توجه كنيد. اندازه شان بايد جوري باشد كه همزمان چند قابلمه بر روي هر شعله بدون مزاحمت قرار بگيرد.

معرفی انواع برند های مطرح اجاق گاز

برند هاي بسياري اعم از ايراني و خارجي برای اجاق گاز در بازار موجود است كه از بهترین اجاق گاز ایرانی می توان به برندهایی چون اخوان، استيل البرز، داتيس،رز گاز، اسنوا، سينجر و از برند هاي خارجي مثل تکنو گاز ایتالیا، لتو، بوش و فرامكو از جمله بهترین اجاق گازهای موجود در بازار هستند.