02122733491

علت یخ نساختن یخچال ساید بای ساید 97/12/19 412 بازدید

 

علت یخ نساختن یخچال ساید:

ممکن است شما تازه یخچال ساید بای ساید خریداری کرده باشید. و بعد از چند ساعت استفاده از خود بپرسید که چرا در قسمت یخ ریز یا دیسپنسر یخ، هیچگونه یخی بیرون نمی آید. خوب دوستان اگر مشکل شما این گونه است که به راحتی برطرف می گردد. همچنین اگر مشکل شما این مورد نمی باشد و مدت زیادی از یخچال ساید بای ساید استفاده می کردید. و مشکل یخ نساختن یا یخ ندادن دیسپنسر تازه به وجود آمده است

عوامل یخ نساختن یخچال ساید بای ساید:

 • تازه نصب کردن یخچال
 • تنظیم نبودن دمای یخچال (آموزش تنظیم دمای یخچال فریزر و ساید بای ساید)
 • متصل بودن لوله آب پشت یخچال به لوله آب خانگی
 • روشن کردن یخ ساز(Ice Maker) در داخل یخچال
 • خرابی و وجود مشکل در یخ ساز

تازه نصب کردن یخچال:

اگر تازه یخچال ساید بای ساید خود را خریداری کرده اید اول از همه باید بگیم مبارک باشه. توجه کنید دوستان عزیز یخچال را چون تازه خریداری کرده اید باید چند ساعتی منتظر باشید تا یخچال سرمای مورد نظر خود را تولید کند. چون کمپرسور یخچال(موتور یخچال) تازه شروع به کار کرده است چند ساعت زمان نیاز دارد تا سرمای یخچال را تامین نماید.

دستور عمل نصب یخچال:

 • یخچال را با فاصله 10 سانتی متری از دیوار نصب کنید.
 • یخچال را کنار گاز و شعله و تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

 

راه حل مشکل:

برای تولید یخ 24 ساعت یخچال را روشن نگه دارید. بعد از 24 ساعت باید از یخچال یخ بخواهید.

تنظیم نبودن دمای یخچال:

تنظیم نبودن دمای یخچال تاثیر مستقیم در یخ سازی یخچال دارد. یکی دیگر از علت یخ نساختن یخچال ساید بای ساید، تنظیم نبودن دمای یخچال می باشد

تنظیم نبودن دمای یخچال:

توجه داشته باشید که دمای فریزر کمتر نباشد و دمای ایده آل برای قسمت فریزر و ساخت یخ در یخچال دمای 4- درجه فارنهایت یا 20- درجه سانتی گراد باشد. اگر دمای فریزر از این مقدار کمتر باشد ممکن است مدت زمان ساخت یخ در یخ ساز افزایش می یابد. یا ممکن است اصلا یخ در یخ ساز تولید نشود.

بعد از تنظیم دما باید 12 ساعت صبر کنید تا نتیجه درست کار را مشاهده نمایید. همچنین در این مدت دما را کمتر یا زیادتر نکنید.

در ضمن توجه کنید که جریان برق متصل باشد. همچنین قسمت یخ ساز دچار مشکل فنی نباشد.

 

متصل بودن لوله آب یخچال به لوله آب خانگی:

دلیل سوم  لوله آب که پشت یخچال قرار دارد و باید به آب خانگی وصل گردد آب داخل یخچال را تامین می نماید. مشکلاتی که برای این لوله به وجود می آید:

 

 • لوله آب وصل نیست.
 • لوله تا شده است و آب نمی تواند به یخچال برسد.
 • بر اثر جابجایی یخچال لوله از جا در آمده است.
 • ممکن است بخاطر تمیز کردن یخچال لوله آب پشت یخچال نیز از جای خود خارج شده باشد.

راه حل:

برای اطمینان از متصل بودن لوله آب یخچال کافی است دیسپسنر آب را بررسی کندی آیا آب می دهد یا خیر. اگر:

 • به صورت عادی آب از آن خارج شد مشکل از لوله آب نیست.
 • به کندی آب خارج شد ممکن است لوله آب تا خوردگی داشته باشد.
 • اصلا آب خارج نشد لوله آب به آب خانگی متصل نمی باشد.
 • یخ ساز باید روشن باشد تا فرآیند یخ ساختن انجام گیرد.

 

روشن کردن یخ ساز یخچال:

برای یخ ساختن باید حتما یخ ساز یخچال را روشن کنید. برای این کار قسمت فریزر را باز کرده و دکمه یخ ساز را بر روی حال ON قرار دهید.

یکی دیگر از علت یخ نساختن یخچال ساید این مورد می باشد که حتما باید از روشن بودن یخ ساز مطمئن باشید. همچنین اگر یخ ساز یخچال در حالت ON قرار داشته باشد و همچنان مشکل برطرف نشده باشد باید یخ ساز را ریست(Reset) کنید. برای Reset کردن یخ ساز از آموزش ریست کردن یخ ساز یخچال استفاده کنید.

هنگامی که یخ از یخ ساز خارج نمی شود

وجود یخ در منبع فریزر، به این معناست که یخ ساز مشکلی در دریافت آب ندارد. بنابراین موضوع مطرح شده، احتمالا به مسائل برقی و مکانیکی مربوط می شود.

علتاین احتمال وجود دارد که هنگام جا به جایی مواد غذایی، تصادفا به اهرم یخ ساز ضربه زده و آن را از کار انداخته باشید.

راه حلشما می توانید موقعیت اهرم آهنین را شناسایی نموده و با برگرداندن آن به حالت اولیه، مسئله به وجود آمده را حل کنید.

علتاگر اهرم در سر جای خود قرار دارد و یخ نیز در منبع مشاهده می شود، مشکل از سمت موتور و یا اتصالات الکتریکی ناشی شده است.

راه حلاول مطمئن شوید که تمامی اتصالات الکترونیکی به درستی برقرار شده اند. یخچال را از جای خود خارج کرده، شیر آب را ببندید و سپس برق دستگاه را قطع نمایید. محل دوشاخه را در پشت فریزر پیدا کرده، آن را در بیاورید و سپس دوباره اتصال را برقرار سازید. دقت داشته باشید که این کار به درستی انجام شود.

هر تعداد یخ که در مخزن وجود دارد را خالی کنید. افزودن آب می تواند این کار را برای شما آسان تر کند. برق یخچال را وصل کنید و اهرم یخ ساز را از کار بیاندازید. سپس ارهم را با جای خود بازگردانده و ۱۰ ثانیه برای پر شدن مخزن با آب صبر نمایید. سه الی چهار ساعت صبر نموده و سپس خارج شدن یخ از فریزر را مورد بررسی مجدد قرار دهید. اگر مشکل برطرف نشد، موتور و یا جعبه دنده باید تعویض شوند.

هنگامی که یخ ساز کار نمی کند

اگر یخچال شما در تولید یخ مشکل دارد و یا این که یخ های تولید شده، کوچکتر از حد استاندارد هستند، احتمالا بخشی از خط تغذیه مسدود شده است.

علتیخ زدن آب در خط تغذیه

راه حلبرای برطرف نمودن آن، دستگاه را به جلو کشیده و از برق خارج کنید. شیر باز و بسته کردن را که معمولا قسمت پایین و یا پشت یخچال قرار گرفته، پیدا نموده و آن را ببندید. سپس یک قطره چکان را با آب گرم پر کنید و آن را بر روی خط آب بریزید. به علاوه، می توان از سشوار نیز برای این کار استفاده نمود. خاموش بودن یخچال به مدت دو ساعت نیز می تواند راه گشا باشد.

اتصال برق را دوباره برقرار سازید و تا پر شدن منبع یخ توسط آب، صبر کنید.

علتاین امکان هم وجود دارد که فیلتر آب یخ ساز مسدود شده باشد.

راه حل: نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید. آن ها معمولا درون یخچال تعبیه می شوند.

هنگامی که قالب ها خیلی بزرگ و یا کوچک هستند

علتاگر اندازه قالب های یخ استاندارد نیست، احتمالا یخ ساز به مقداری تنظیم نیاز دارد.

راه حلبرای تنظیم مقدار آبی که در هر چرخه وارد منبع یخ می شود، اول باید پوشش یخ ساز را بردارید. این پوشش، صفحه ای سفید رنگ است که بیشتر بخش جلوی یخ ساز را تشکیل می دهد و می تواند به راحتی برداشته شود. اگر به مشکل برخوردید، می توانید از یک پیچ گوشتی دو سو کمک بگیرید.

در زیر صفحه، پیچ و فنرها همراه با شاخص های کم و زیاد، نمایان هستند. این سامانه، مقدار آب را کنترل می کند. می توانید با استفاده از پیچ گوشتی مقدار آب را تنظیم کنید.