02122733491

علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ 97/12/22 272 بازدید

افرادی که در منازل خود ماشین ظرفشویی دارند، در بعضی از مواقع با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوند. برخی از این مشکلات با بررسی‌های اولیه رفع می‌شود و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند ولی برخی دیگر از این مشکلات سبب می‌شود به هیچ وجه ماشین ظرفشویی کار نکند. این مشکل می‌تواند در انواع برندها و انواع مختلف مدل‌ها رخ دهد

در حالت کلی انواع علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ شامل 7 علت است:

علت ۱ فیوز حرارتی:

اولین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به فیوز حرارتی ماشین ظرفشویی است. فیوز حرارتی جریان برق ماشین ظرفشویی را در صورت داغ شدن دستگاه قطع می‌کند. اگر فیوز حرارتی قطع شده باشد، ماشین ظرفشویی کار نخواهد کرد. برای اطمینان از سالم بودن فیوز حرارتی، اتصال جریان آن را با یک مولتی‌متر تست کنید. اگر اتصال جریان وجود نداشت، آن را تعویض نمایید.

علت ۲ کلید درب ماشین ظرفشویی:

دومین علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به کلید درب است. کلید درب در صورت باز بودن در ماشین ظرفشویی، از کارکردن دستگاه جلوگیری می‌کند. اگر کلید درب خراب باشد، ماشین ظرفشویی حتی در صورت بسته بودن در کار نخواهد کرد. برای اطمینان از سالم بودن کلید درب، اتصال جریان آن را با یک مولتی‌متر تست کنید. اگر اتصال جریان وجود نداشت، آن را تعویض نمایید.

علت ۳قفل درب یخچال:

یکی از انواع علت کار نکردن ماشین ظرفشویی مربوط به قفل درب یخچال می‌باشد. قفل درب از چفت و بسته بودن در ماشین ظرفشویی اطمینان حاصل می‌کند. اگر در به درستی چفت نشود، قفل درب از شروع به کار دستگاه جلوگیری می‌کند. اگر قفل درب خراب باشد، آن را تعویض کنید.

علت ۴ بورد کنترل اصلی:

یکی دیگر از مسائل مربوط به علت کار نکردن ماشین لباسشویی سامسونگ مشکل بورد کنترل اصلی می‌باشد. بورد کنترل اصلی مسئول تامین برق تقریباً تمامی اجزای ماشین ظرفشویی است. اگر مشکلی در بورد کنترل اصلی وجود داشته باشد، باعث عدم ارسال ولتاژ برق به اجزای دستگاه می‌شود که منجر به کار نکردن دستگاه خواهد شد. تشخیص مشکل بورد کنترل اصلی دشوار و گاهی غلط انداز است، پس قبل از تعویض آن، از سالم بودن تمامی اجزایی که احتمال خرابی دارند اطمینان حاصل کنید.

 

علت ۵ صفحه لمسی و پنل کنترلی:

برای اطمینان از صحت کارکرد صفحه لمسی، چندین دکمه را بر روی آن فشار دهید. اگر دستگاه به فشار دکمه واکنشی نداشت، ممکن است صفحه لمسی خراب باشد. (برخی تولیدکنندگان صفحه لمسی را مجزا از پنل کنترلی می‌فروشند. برخی دیگر شما را مجبور به خرید هر دوی آنها باهم می‌کنند. اگر صفحه لمسی را نمی‌توانید به تنهایی تعویض کنید، هر دوی صفحه لمسی و پنل کنترلی را تعویض نمایید.)

علت ۶ صفحه لمسی:

برای اطمینان از صحت کارکرد صفحه لمسی، چندین دکمه را بر روی آن فشار دهید. اگر دستگاه به فشار دکمه واکنشی نداشت، ممکن است صفحه لمسی خراب باشد. اگر صفحه لمسی کارکرد صحیحی ندارد، آن را تعویض کنید. (برخی تولیدکنندگان صفحه لمسی را مجزا از پنل کنترلی می‌فروشند. برخی دیگر شما را مجبور به خرید هر دوی آنها باهم می‌کنند. اگر صفحه لمسی را نمی‌توانید به تنهایی تعویض کنید، هر دوی صفحه لمسی و پنل کنترلی را تعویض نمایید.)

علت ۷ تایمر:

آخرین مشکل در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ ، تایمر ماشین ظرفشویی می‌باشد. تایمر مسئول اتصال جریان برق اجزای مناسب در زمان مناسب است. اگر تایمر کارکرد صحیحی نداشته باشد، جریان برق را به اجزای ماشین ظرفشویی نفرستاده و باعث عدم شروع به کار دستگاه می‌شود. تشخیص عیب تایمر معمولا غلط انداز است، پس قبل از تعویض آن، از صحت عملکرد تمامی اجزایی که احتمال خرابی دارند اطمینان حاصل کنید.

عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی کار نمی کند

1-اول از همه مطمئن شوید که جریان برق وصل است، درب کاملا بسته شده و کنترل هم درگیر است. اگر اتفاقی نیفتاد، به عبارت دیگر، هیچ چراغی در صفحه کنترل روشن نشد و ماشین لباس شویی هیچ علائم حیاتی از خود نشان نداد، احتمالا به این دلیل است که برق به دستگاه نمی رسد. کابل برق ماشین ظرفشویی را چک کنید. ببینید آیا بر روی خروجی آن دکمه تنظیم مجدد دارد. اگر دارد آن را فشار دهید. اما اگر ندارد و یا دوشاخه ماشین ظرفشویی مستقیما به جعبه الکتریکی وصل شده است، به دنبال وسیله دیگری در آشپزخانه که دکمه تنظیم مجدد داشته باشد بگردید و سعی کنید آنها را تنظیم مجدد کنید (درست است که کمی طول می کشد اما راحت است و ممکن است مشکل ماشین ظرفشویی را رفع کند). بررسی کنید که خود پریز برق دارد یا نه.

2 – تابلو برق را بررسی کنید شاید سوئیچی قطع شده یا فیوز پریده باشد. اگر اینطور بود، سوئیچ را خاموش کنید و سپس دوباره روشن کنید و یا فیوز را عوض کنید.

3-سوئیچ ها و تایمر ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. اگر برق به ماشین ظرفشویی می رسد اما کار نمی کند، احتمالا مشکل از سوئیچ در، تایمر یا سوئیچ انتخاب (selector) است. برای حل مشکل سوئیچ در، می توانید با استفاده از یک پیچ گوشتی کمی زبانه لبه در را تنظیم کنید (برق را ماشین ظرفشویی را از تابلو برق قطع کنید). اگر مشکل در رابطه با کلید تایمر یا سوئیچ انتخاب باشد، بهتر است با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

آب وارد ماشین ظرفشویی نمی شود

اگر ماشین ظرفشویی کار می کند اما آب در آن پر نمی کند، مشکل یا در رابطه با سیستم تامین آب است یا اینکه خیلی زود آب را تخلیه می کند.

1-اطمینان حاصل کنید که شیر آب باز است. شیر آب گرم را که معمولا زیر سینک قرار دارد بررسی کنید. با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت، آن را کاملا باز کنید. اگر دلیل پر نشدن ماشین ظرف شویی این نبود، به مرحله بعدی بروید.

2-برق ماشین ظرفشویی را قطع کنید. وقتی ماشین ظرفشویی خنک شد (به عبارت دیگر، یعنی بلافاصله بعد از تمام شدن شستشوی ماشین کار را شروع نکنید)، شناور درون ماشین ظرفشویی را پیدا کنید؛ شناور معمولا یک گنبد یا سیلندر پلاستیکی کوچک است که در داخل پایه وان، در نزدیکی جلوی ماشین نصب شده است. وقتی شناور را به بالا و پایین حرکت دهید باید یک صدا تق تق بشنوید، چون فنر آنها باعث حرمتت یک اهرم می شود. شناور را بلند و اطراف لوله شناور را تمیز کنید. بسیاری از شناورها را باید از زیر جدا کرد؛ برای این کار باید صفحۀ پایین را باز کنید. شناور را بشویید، دوباره آن را در لوله بگذارید و مطمئن شوید که آزادانه حرکت می کند.

3-یر آب گرم به دستگاه را ببندید. دریچه ورودی آب را در پشت صفحۀ جلویی کف ماشین ظرفشویی قرار دهید. شیر را جدا کنید تا توری مشخص شود. آشغال های روی توری را پاک و دوباره شیر را وصل کنید. اگر توری تمیز است، با یک تعمیرکار تماس بگیرید چون احتمالا دلیل خرابی ماشین، از شیر ورودی آب، سوئیچ فشار و یا سوئیچ تایمر یا سوئیچ انتخاب است.