02122733491

علت نشت آب در ماشین لباسشویی 97/12/23 608 بازدید

علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی :

1.شیلنگ لباسشویی اولین علت نشت از زیر ماشین لباسشویی:

پیشه پا افتاده ترین و ساده ترین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی شیلنگ دستگاه است.اگر لباسشویی شما نشت دارد ابتدا شیلنگ لباسشویی را چک کنید.شیلنگ های مختلفی در ماشین لباسشویی وجود دارد و شایع ترین آنها شیلنگ های تخلیه و شیلنگ آب ورودی است. شیلنگ ورودی آب منبع تغذیه آب را به لوله کشی اصلی منزل وصل میکند و در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد.

شیلنگ لباسشویی اولین علت نشت از زیر ماشین لباسشویی

ابتدا چک کنید که اتصال این دوشیلنگ به درستی با لباسشویی برقرار است و شیلنگ علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی نیست.شیلنگ تخلیه نیز در عقب ماشین لباسشویی قرار گرفته است. علاوه بر این دو شیلنگ ماشین لباسشویی داری شیلنگ داخلی نیز است که سوپاپ ورودی را به وان متصل میکند.معیوب شدن این نیز میتواند جزوعلت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی به حساب بیاید.با بلند کردن صفحه بالایی لباسشویی شیلنگ را برای اطمینان از سایش یا پارگی بررسی کنید. همچنین اجزای دیگر سیستم ورودی آب مانند سیفون یا مونتاژ تزریق باطری را برای پیدا کردن علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی بررسی کنید. در صورتی آب در طول چرخه از دستگاه نشت کند باید مخزن مواد شوینده را بررسی کنید زیرا در طول چرخه آب وارد این قسمت شده و باعث ورود مواد شوینده به ماشین لباسشویی میشود.

2.پمپ لباسشویی دومین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی:

پمپ تخلیه آب یکی از بخش های مهم لباسشویی استکه آب را از لباسشویی خارج میکند.این پمپ میتواند تسمه ای,درایو مستقیم و یا الکتریکی باشد.اگر در طول چرخه شستشو نشتی آب را شاهد باشید میتوان حدس زد معیوب شدن پمپ تخلیه علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی است.بنابراین باید پمپ تخلیه و شیلنگ های متصل به آن را بررسی کنید و به دنبال علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی بگردید.

پمپ لباسشویی دومین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

اگر نشت ناشی از مشکلات پمپ باشد باید پمپ را تعویض کنید.پمپ تخلیه به طور معمول در قسمت پایین و جلوی لباسشویی قرار میگیرد و یا به درایو متصل است.شما به راحتی با باز کردن پنل جلویی لباسشویی میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. توجه داشته باشید قبل از اقدام به بررسی پمپ برق دستگاه را قطع کنید

3.دریچه ورودی آب سومین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی:

وظیفه دریچه ورودی آب ماشین لباسشویی که از آن به عنوان سومین علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی نام بردیم کنترل ورود آب گرم و سرد از به داخل لباسشویی است.این شیر در پشت ماشین لباسشویی قرار دارد که شیلنگی به آن متصل شده است که از پنل عقب وارد دستگاه میشود. بنابراین باید دریچه ورودی و شیلنگ های متل به آن را بررسی کنید تا از نبود هر گونه ترک خوردگی و آسیب دیدگی شیلنگ و دریچه اطمینان حاصل کنید و بتواندی با اطمینان بگویید علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی از دریچه ورودی نمیباشد.قبل از انجام هر کاری برق دستگاه را قطع کنید.

 

چگونه از نشتی ماشین لباسشویی باخبر شویم؟

ممکن است آب موجود در کف زمین تنها یک اتفاق ساده باشد. لذا پیش از هر اقدامی ابتدا بهتر است که از نشتی ماشین لباسشویی خود مطمئن شوید. برای اینکار دستگاه را روشن نموده و یک سیکل شست و شو را انتخاب نمایید. سپس به دقت به قسمت های پشتی و زیر دستگاه نگاه کنید. همچنین اطراف درب و محفظه جاپودری را بررسی نمایید. ممکن است بلافاصله متوجه ناحیه نشت آب نشوید اما در صورتی که پس از مدتی، آب دوباره جمع شد آنگاه می توانید بدنبال راهکار های رفع این مشکل باشید.

شیلنگ تخلیه

هنگامی که نشت آب از ماشین لباسشویی فقط در زمان چرخش دیگ ماشین لباسشویی رخ می دهد، احتمالاً مشکل از شیلنگ تخلیه می باشد.

 • اتصالات شیلنگ باید بررسی شود تا از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود.
 • اتصالات شیلنگ تخلیه باید بررسی شود که ترک خورده یا آسیب دیده نباشند.
 • شیلنگ تخلیه باید برای وجود هر گونه جسم خارجی مسدود کننده بررسی شود. ممکن است جوراب گمشده شما در آن گیر افتاده باشد!
 • متصل بودن شیلنگ تخلیه به ماشین لباسشویی باید بررسی شود. شیلنگ تخلیه نباید هیچ گونه ترک و یا نشتی داشته باشد. اگر چنین مواردی وجود داشته باشد، باید آن قسمت بریده شود و مجدداً شیلنگ گیره زده شود. البته ممکن است ترجیح دهید یک شیلنگ جدید بخرید.
 • در صورتی که دستگاه ماشین لباسشویی خود را به تازگی خریداری کرده اید و مشکل تخلیه داشته و آب از آن چکه می کند، ممکن است دلیل آن اشتباهی در نصب دستگاه باشد. معمولا بخش دریچه تخلیه که شیلنگ تخلیه باید به آن متصل شود توسط کارخانه مسدود می گردد. لذا از باز بودن آن در هنگام نصب دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

شیلنگ ورودی آب دستگاه

ممکن است علت آبریزش ماشین لباسشویی اشکال در شیلنگ ورودی آب باشد.

 • شیلنگ های متصل به پشت دستگاه که به دو شیر آب سرد و گرم متصل اند باید برای هرگونه نشتی و پارگی بررسی شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.
 • شیلنگ های ورودی آب باید به دقت بررسی شوند که به درستی در محل خود قرارگرفته باشند و هیچ گونه نقصی نداشته باشند. البته نباید بیش از حد محکم بسته شوند.
 • هر زمانی که این شیلنگ ها برداشته می شوند و مجدداً در جای خود قرار می گیرند، باید برای آن ها از یک واشر لاستیکی جدید استفاده شود. اگر از واشر لاستیکی جدید استفاده نشود ممکن است علت نشت آب لباسشویی از این واشرها باشد.
 • توصیه می شود برای جلوگیری از مشکلات آتی شیلنگ های آب، از نوع پلیمری یا شیلنگ های با پوشش فلزی استفاده نمایید که نسبت به نوع پلاستیکی دوام بیشتری دارند.

دریچه شیر ورودی آب

دریچه شیر ورودی آب باید برای وجود هر گونه نشتی به دقت بررسی شود. ممکن است

 • دچار زنگ زدگی شده باشد.
 • مواد معدنی در شیر وجود داشته باشد.
 • دریچه شیر معیوب شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

استفاده بیش از حد از مواد شوینده

اگر سختی آب شما زیاد است و از نرم کننده آب استفاده می کنید، ممکن است مشکل نشت آب از ماشین لباسشویی شما در نتیجه استفاده بیش از حد از این مواد باشد.

هنگامی که از آب گرم و نرم استفاده می‌نمایید، مقدار مواد شوینده‌ای که برای تمیز کردن استفاده می‌نمایید، نسبت به استفاده از آب سخت و سرد، به شکل مؤثری کاهش می یابد.

اما وقتی که مقدار آب و کف صابون زیاد باشد، در همه جا پراکنده می شوند و ممکن است از لباسشویی به بیرون نشت پیدا کنند. سرریز و نشت کف صابون از لباسشویی می تواند با کاهش مقدار استفاده از مواد شوینده حل شود.

جا پودری

اگر مدام با مشکل نشتی آب از لباسشویی مواجه هستید، ممکن است مشکل از جاپودری شما باشد. مایع سفید کننده لباس یک ماده شیمیایی بسیار خورنده است و می تواند به مرور زمان در اثر استفاده زیاد باعث شود قطعات پلاستیکی جا پودری ترک بخورند و یا حتی بشکنند که در این صورت باید جایگزین شوند.

استفاده از مقادیر زیاد مایع سفید کننده می تواند باعث ایجاد سوراخ و خوردگی اجزای فولادی ماشین لباسشویی شود. به میزان استفاده از مایع سفیدکننده دقت نمایید. هر چند که باید در میزان استفاده از مواد سفید کننده برای لباس ها دقت کنید، اما این مسئله برای لباسشویی شما نسبت به دلایل دیگر کمتر مشکل ساز خواهد بود.

همچنین ممکن است که فشار آب ورودی به محفظه جاپودری بالا باشد که در این صورت باید فشار آب ورودی به دستگاه را از منبع شیر کم کرد.

لاستیک دور درب (لباسشویی درب از جلو)

لباسشویی های درب از جلو اغلب در اطراف لاستیک دور درب نشتی ایجاد می کنند؛ زیرا اغلب مواد زائد فرایند شستشو (مانند مو، کرک لباس ها و…) در این قسمت جمع می شوند. با گذشت زمان، این ناخالصی ها به حدی می رسند که درب لباسشویی به درستی بسته نمی شود و در نتیجه آب از اطراف آن به بیرون نفوذ می کند. برای اینکه به چنین مشکلی برنخورید باید همیشه لاستیک دور درب لباسشویی را به دقت تمیز نمایید.

همچنین لاستیک دور درب ماشین لباسشویی ممکن است به مرور زمان فرسوده، سوراخ و یا پاره شود و در حین کار، آب از لباسشویی به بیرون نشت پیدا کند. در نتیجه حتماً باید تعویض شود

علاوه بر لاستیک دور درب، امکان دارد که نشتی موجود بدلیل معیوب بودن قفل درب دستگاه باشد. در این موارد با تعویض مجموعه قفل درب امکان رفع مشکل موجود دارد.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه بر روی پولی خود یک لاستیک دارد که به دلیل پوسیدگی می‌تواند باعث آبریزش ماشین لباسشویی شود. بسیار از پمپ ها سوراخی دارند که اجازه می دهد آب از آن به صورت قطره قطره بیرون برود؛ اما اگر مقدار زیاد یا حتی کمی آب در اطراف پمپ تخلیه دیده شود، ممکن است علت نشت آب از ماشین لباسشویی، همین مسئله باشد؛ بنابراین پمپ تخلیه باید تعمیر و یا تعویض شود.

دیگ ماشین لباسشویی

وقتی که ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، به مرور زمان به دلیل حرکت های اضافی زیاد این عدم تراز بودن باعث ایجاد سوراخ یا شکاف فرسایشی در ماشین لباسشویی و نشت آب از آن می شود. برای رفع این مشکل نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای ماشین لباسشویی دارید و معمولا هزینه نسبتا زیادی را به همراه خواهد داشت.

بلبرینگ و کاسه نمد

اگر نشتی آب لباسشویی از قسمت بلبرینگ و کاسه نمد دستگاه شما باشد، این مشکل به دلیل عدم تراز بودن و یا استفاده نادرست از ماشین لباسشویی مانند حجم لباس بیشتر از ظرفیت دستگاه به وجود می آید. از آن جا که این مشکل کاملاً تخصصی می باشد، حتماً باید توسط تکنسین متخصص تعمیر شود.