02122733491

نکات افزایش طول عمر ماشین لباسشویی 97/10/27 597 بازدید

با توجه به پیشرفت صنعت، امروزه بیشتر کارهای شخصی ما از جمله شستن لباس، ظرف غذا و دیگر کارهای شخصی ما را ماشین‌ها انجام می‌دهند. در بسیاری از موارد دیده شده است که مصرف کنندگان از این گونه ماشین‌ها به شیوه مطلوب استفاده نمی‌کنند و با توجه به رفتارهای غیر اصولی که با این ماشین‌ها می‌کنند؛ باعث خراب شدن و بالا رفتن هزینه‌ها می‌شوند. شاید اکثر مردم فکر کنند که شیوه درست استفاده از این گونه ماشین‌ها را می‌دانند. اما با کمی دقت به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها با توجه به آن‌چیزی که آموخته‌اند چه غلط و چه درست روی ماشین‌ها پیاده می‌کنند. با توجه به این موارد در ادامه موارد افزایش طول عمر ماشین لباسشویی به شما گفته میشود.

-ماشین لباسشویی را تراز کنید
تراز بودن ماشین لباسشویی برای افزایش کارایی و ایمنی آن بسیار مهم است. برای اینکه ماشین را تراز کنید باید جلوی دستگاه را یک سانت از عقب آن بالا‌تر بگیرید. دستگاه نباید لق باشد یا به یک سمت خاص تمایل نشان دهد. ماشین لباسشویی‌های امروزی همگی دارای پایه‌های خاصی هستند که کار تنظیم با آنها خیلی راحت‌تر انجام می‌شود. اگر آشپزخانه‌تان شیب زیادی دارد، پایه‌های عقبی را دست نزنید و فقط پایه‌های جلویی را تنظیم کنید. تنظیم‌نبودن ماشین لباسشویی هنگام کار در دور تند مشکلاتی به وجود خواهد آورد که در نهایت به این وسیله خانگی شما آسیب جدی وارد می‌کند.

-از ﻧﺼﺐ ﻣﺎﺷﯿﻦ در ﻣﮑﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﺴﺘﻘﯿﻤﺎ در ﻣﻌﺮض اﺷﻌﻪ آﻓﺘﺎب ﯾﺎ ﺑﺎرﻧﺪﮔﯽ ﺑﺎﺷﺪ ﺧﻮد داری ﮐﻨﯿﺪ.

زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﮐﺎر ﻣﯽ ﮐﻨﺪ و ﺗﺎﯾﻤﺮ ﻃﺒﻖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ زﻣﺎن ﺑﻨﺪی ﺷﺪه ﺧﻮد ﻋﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ، وﻟﻮم ﺗﺎﯾﻤﺮ را ﺗﻐﯿﯿﺮ ﻧﺪﻫﯿﺪ زﯾﺮا ﭘﻼﺗﯿﻦ ﻫﺎی ﺟﺮﯾﺎن دار ﺿﻤﻦ ﻗﻄﻊ ﺷﺪن ﺟﺮﻗﻪ ﻣﯽ زﻧﺪ ﮐﻪ ﻗﺴﻤﺖ ﮔﺮدان ﮐﻠﯿﺪ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ را ﺧﺎل ﻣﯽ اﻧﺪازد.


-اگر از تنظیم خارج شود
این مشکلی است که معمولا خانواده‌های بچه‌دار با آن مواجه می‌شوند.‌گاهی کودکان سراغ ماشین لباسشویی می‌روند و برنامه آن را هنگام شست وشو تغییر می‌دهند. در چنین شرایطی ماشین از حرکت باز می‌ایستد و قفل می‌کند. در این حالت باید کلید استپ را فشار دهید و سپس برنامه قبلی را تکرار کنید. ماشین‌ها در چنین شرایطی دوباره به کار می‌افتند و مشکل خاصی پیش نمی‌آید. البته برخی از ماشین‌ها، شست‌وشوی برنامه تعیین‌شده را از ابتدا شروع می‌کنند که زمان بیشتری می‌برد اما باز هم مشکلی برای ماشین پیش نخواهد آمد.

-دما و زمان مناسب
زمان و دمای مناسب یا همان انتخاب برنامه شست‌وشو بستگی به جنس لباس‌ها و میزان کثیفی آنها دارد. زمان شست‌وشوی مناسب برای لباس‌های کتان و سفید چیزی بیشتر از یک ساعت، پشمی و کاموایی حدود ۴۰دقیقه و پرده و حریر هم حدود یک ساعت و نیم است. همچنین برای لباس‌هایی که به شست‌وشوی هرروزه احتیاج دارند زمان شست‌وشوی ۳۰ دقیقه‌ای کفایت می‌کند. دمای مناسب برای لباس‌های سفید و معمولی حداکثر ۶۰ درجه و برای لباس‌های پشمی و کاموایی حداکثر ۴۰ درجه است. البته ماشین‌های دیجیتال برنامه‌های شست‌وشوی هر کدام از لباس‌ها را به صورت جداگانه دارند.

-چقدر پودر بریزیم؟
اگر پودر لباسشویی را بیش ازاندازه داخل مخزن آن بریزید، باعث کثیف‌تر شدن لباس‌هایتان خواهد شد. در این شرایط، ماشین نمی‌تواند همه کف تولیدشده را در مراحل برنامه خارج کند و‌‌ همان کف‌ها به صورت لکه روی لباس‌ها باقی می‌مانند. مخزن پودر ماشین‌ها معمولا دارای ۲ مخزن بزرگ و کوچک است. اگر لباس خیلی چرک دارید کافی است کمی پودر در قسمت کوچک بریزید و یک استکان هم در بخش بزرگ‌تر خالی کنید. در این شرایط، ماشین یک‌بار به صورت پیش شست‌وشو و یک‌بار به صورت شست‌وشو از ۲ بخش پودر‌ها بهره می‌برد. برای لباس های معمولی هم ریختن پودر در‌‌ همان بخش بزرگ‌تر کافی خواهد بود.

-از ﭘﻮدر ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ زﯾﺎد ﮐﻒ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ اﺳﺘﻔﺎده ﻧﺸﻮد.


-چقدر لباس بریزیم؟
وقتی می‌خواهید ماشین را به کار بیندازید، نباید آن را آنقدر پر کنید که مجبور باشید با فشار لباس‌ها را داخل قرار دهید، همین طور کم‌بودن بیش از اندازه لباس‌ها هم به کارایی مفید ماشین ضربه می‌زند و به کمک‌ها فشار وارد می‌کند. منظور از ماشین لباسشویی ۷کیلویی این است که شما مجازید ۷کیلو لباس معمولی خشک را داخل دیگ بریزید. یادتان باشد برای لباس‌های حوله‌ای یا پشمی که اصطلاحا «آبگیر» هستند باید از نصف حجم ماشین بهره ببرید.

-مراقب فنر باشید
فنر دور نوار پلاستیکی ورودی ماشین لباسشویی از جمله قسمت‌هایی است که معمولا به ۲دلیل نیاز به تعویض پیدا می‌کند، نخست، زمانی که به دلیل عمر بالا و تماس با رطوبت دچار زنگ‌زدگی شود و دوم اینکه بر اثر فشار دادن لباس‌ها داخل دیگ از جای خودش خارج شود. هر چند، نصب فنر جدید باید با مهارت خاص انجام شود اما اگر قلق آن را بدانید خودتان هم می‌توانید آن را نصب کنید یا جا بیندازید. قلقش هم این است که این بخش ۲ فنر دارد که ابتدا باید فنر داخلی و سپس فنر بیرونی را جا بیندازید. میکروسوئیچ، پمپ، کاسه نمد و بلبرینگ هم از جمله دیگر قطعات مصرفی ماشین‌های لباسشویی هستند که معمولا عمری ۴ تا ۶ ساله دارند و پس از آن و در صورت نیاز باید تعویض شوند.

-آب تخلیه نمی‌شود
اگر دیدید آب ماشین تخلیه نمی‌شود، ابتدا لوله خروج آب را بررسی کنید. گاهی اوقات مجرای خروجی فاضلاب دچار مشکل می‌شود،‌گاهی اضافه کردن طول شیلنگ دردسرهایی را درست می‌کند و‌گاه چیزی در لوله خرطومی گیر کرده و مانع خارج‌شدن آب می‌شود. در این شرایط باید فیلتری كه در قسمت جلوی ماشین است را باز كنید تا اگر چیزی مسیر را مسدود كرده، از آنجا خارج شود. برای خارج كردن مانع از داخل خرطوم هم بهتر است ظرفی را از قبل آماده كنید و سپس ماشین را به كار بیندازید تا آن مانع تا خروجی خرطوم پیش بیاید و شما آن را با دست خارج كنید. معمولا لباس‌های كوچك مثل جوراب وارد خروجی ماشین لباسشویی می‌شوند و از آنجا كه همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، می‌توانید این لباس‌ها را قبل از ریختن داخل ماشین لباسشویی به هم گره بزنید یا تعدادی از آنها را در یك كیسه پارچه‌ای انداخته و در آن را گره بزنید تا لباس‌ها از دیگ ماشین خارج نشوند.

-ﺗﺎﯾﻤﺮ را در ﺟﻬﺖ ﺧﻼف ﻋﻘﺮﺑﻪ ﻫﺎی ﺳﺎﻋﺖ ﻧﭽﺮﺧﺎﻧﯿﺪ زﯾﺮا دﻧﺪه ﻫﺎی ﭼﺮخ دﻧﺪه ﻫﺎی آن ﺷﮑﺴﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﻮد.

-ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻣﺎﺷﯿﻦ، اﺑﺘﺪا ﻣﺎﺷﯿﻦ را ﺧﺎﻣﻮش ﺳﭙﺲ اﻗﺪام ﺑﻪ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻧﻤﺎﯾﯿﺪ.

-لباس های ﮐﻮﭼﮏ ﻧﻈﯿﺮ روﺳﺮی، ﺟﻮراب و ﻏﯿﺮه را داﺧﻞ ﮐﯿﺴﻪ ﺗﻮری ﻗﺮار داده ﯾﺎ درون ﻟﺒﺎس ﻫﺎی ﺑﺰرگ ﮔﺬاﺷﺘﻪ داﺧﻞ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻟﺒﺎﺳﺸﻮﯾﯽ ﺑﮕﺬارﯾﺪ؛ و ﻟﺒﺎس ﻫﺎ را آزاد و ﺑﺪون ﺗﺎ ﺧﻮردن داﺧﻞ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻗﺮارﻧﺪﻫﯿﺪ.

-لباس ﻫﺎ را از ﻧﻈﺮ ﻋﺪم وﺟﻮد اﺷﯿﺎء ﻓﻠﺰی ﻧﻈﯿﺮ ﺳﻮزن، ﺳﮑﻪ،ﮐﻠﯿﺪ و ﻏﯿﺮه ﻣﻮرد ﺑﺎزرﺳﯽ ﻗﺮار دﻫﯿﺪ.


-قرص و پودر جرمگیر
ایجاد جرم در داخل دیگ ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که برای این وسیله به وجود می‌آید که‌ بعد از مدتی با بوی بد نیز همراه می‌شود. برای اینکه ماشین لباسشویی جرم نگیرد بهتر است هر 4-3 ماه یک‌بار از قرص‌ها و پودرهای جرم‌گیر استفاده کنید. روش کار هم به این صورت است که مقدار مشخص‌شده از پودر جرمگیر - معمولا مقدار را روی بسته آن می‌نویسند- را در داخل ماشین‌لباسشویی می‌ریزید و بعد می‌گذارید ماشین یک دور کامل بدون لباس کار کند. بعد از آن یک بار دیگر هم می‌گذارید که ماشین به طور خالی فعالیت کند تا پودر و جرم‌ها به طور کامل از ماشین خارج شوند.

-زیپ های باز لباس ها را ببندید 

وقتی لباس ها را بازیپ یا گره داخل ماشین میریزیدحتمن زیپ را ببندید که درب ماشین را خراش نیندازد و لباس های دیگر خراب نکند.

-تا ﺗﻮﻗﻒ ﮐﺎﻣﻞ ﻣﺨﺰن ﺷﺴﺘﺸﻮ درب ﻟﺒﺎﺳﺸﻮﯾﯽ را ﺑﺎز ﻧﮑﻨﯿﺪ.

-اﺗﺼﺎل زﻣﯿﻦ ﻟﺒﺎﺳﺸﻮﯾﯽ را ﻣﻄﺎﺑﻖ اﺳﺘﺎﻧﺪارد وﺻﻞ ﮐﻨﯿﺪ.

-بیش از ﺣﺪ ﻣﺠﺎز ﻟﺒﺎس در ﻟﺒﺎﺳﺸﻮﯾﯽ ﻧﺮﯾﺰﯾﺪ.

-لباس ها را داخل ماشین لباسشویی جمع نکنید.

جمع کردن لباس های کثیف داخل ماشین 1 تا 2 روز موجب بوی بد در فضا می شود که چندان جالب نیست همیشه بعد از شستشو در ماشین را باز بگذاریدتاخشک شود اگر ماشین لباسشویی بوی بدی داد با نصف فنجان جوش شیرین ماشین را ضدعفونی و بشویید.

لی بل لباس ها را چک کنید

ماشین لباسشویی های مدرن برای انواع لباس ها دور های متفاوت دارد به همین منظورقبل از قرار دادن لباسها داخل ماشین لیبل آن را چک کنیدباانجام این نکات به عمر ماشین لباسشویی و لباس بیافزایید.