02122733491

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی 98/01/02 861 بازدید

 

 

چرا ماشین لباسشویی روشن نمی شود؟

ماشین لباسشویی یکی از وسایل پر کاربرد و ضروری هر خانه است و اگر به هر علتی کارکرد ماشین لباس شویی با مشکل مواجه شود، دردسر و زحمت زیادی را ایجاد می‌کند و لازم است هرچه سریع تر به عیب یابی و تعمیر آن بپردازید یا به خرید ماشین لباسشویی دیگر اقدام کنید.

برخی از علت های خرابی ساده هستند و با چند تست ساده می‌توانید متوجه عیب ماشین لباسشویی شوید.

برق ماشین لباسشویی:

اولین مرحله بررسی دریافت برق است. برای این کار ولتاژ خروجی دستگاه ماشین لباسشویی را با استفاده از یک مولتی متر بررسی کنید. اگر لباس شویی برق نداشت پریز را چک کنید. برای این کار می‌توانید یک دستگاه برقی به پریز وصل کنید، تا مطمئن شوید که داخل پریز برق وجود دارد و هیچ قطعی در جریان برق ورودی به ماشین لباسشویی وجود ندارد.

موتور ماشین لباسشویی:

موتور ماشین لباسشویی یکی از اجزای اصلی ماشین لباسشویی است که وظیفه اش چرخاندن دیگ است. ماشین های لباسشویی که گنجایش بالایی دارند از موتور معکوس برای چرخاندن دیگ استفاده می‌کند؛ یعنی چرخش موتور در 2 جهت انجام می‌شود.

اگر بعد از روشن شدن، دستگاه صدای عجیب و غیرطبیعی از ماشین لباسشویی به گوش رسید ولی دیگ نمی‌چرخید یا به اصطلاح موتور شروع به کار نکرد، پس نیازمند یک متخصص فنی برای تعمیر دستگاه لباسشویی خود دارید.

گاهی اوقات ماشین لباسشویی در حین کار خاموش می‌شود، این ممکن است به علت گرم شدن بیش از حد موتور باشد. هنگامی که این اتفاق افتاد، زیاد نگران نباشید چرا که خاموش شدن ماشین لباسشویی باعث خنک شدن موتور می‌‌شود

ولی اگر این مسئله دائما تکرار شود، یعنی موتور ماشین لباسشویی شما زیاد تر از حد معمول گرم می‌شود. پس قبل از اینکه موتور ماشین لباسشویی کامل از کار بیافتد، حتما به تعمیرکار اطلاع دهید.

سویچ ماشین لباسشویی:

اگر درب ماشین لباسشویی باز باشد، ماشین لباسشویی شروع به کار نمی‌کند. سویچ قطعه‌ی پلاستیکی کوچکی است که در درب دستگاه لباسشویی جاسازی شده است و اگر در باز باشد مانع راه اندازی ماشین لباسشویی می‌شود. پس حتما قبل از روشن کردن دستگاه از بسته بودن درب ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید. در صورت روشن نشدن سویچ ماشین لباسشویی را چک کنید.

 

استارت و تایمر ماشین لباسشویی:

در بعضی مواقع برق به تایمر نمی‌رسد و همین امر موجب می‌شود ماشین لباسشویی شما روشن نشود. استارت بخشی از تایمر می‌باشد که در برخی از لباسشویی ها، درب در قسمت بالایی قرار دارد که تایمر را فعال می‌کند. پس برق رسانی این قسمت از ماشین لباسشویی باید توسط یک تکنیسین چک شود.

ولوم تایمر ماشین لباسشویی:

در برخی از لباس شویی ها که درب در قسمت بالایی قرار دارد و استارت بخشی از تایمر است. شفت که برای فعال کردن سویچ به کار می‌رود، اگر ولوم روی شفت هرز شود دیگر شفت نمی‌تواند سویچ را تعویض کند و در نتیجه ماشین لباسشویی نمی‌تواند شروع به کار کند. زمانی که شما به صورت مداوم از شفت استفاده می‌کنید، ممکن است باعث هرز شدن آن شوید در چنین شرایطی نیازمند تعویض ولوم تایمر هستید.

برد کنترل اصلی ماشین لباسشویی:

برد قسمت اصلی لباسشویی است و مانند مغز که بدن انسان را کنترل و اداره می‎‎کند، وظیفه برد هم اداره کردن قسمت های مختلف ماشین لباسشوییاست. مثل موتور، قسمت تخلیه آب شیر پر ‌کن، قفل شدن درب ها.

همه این دستورات از طرف برد صادر می‌شود. پس اگر برد درست کار نکند و نتواند برق را به درستی به اجزای ماشین لباسشویی برساند، احتمال دارد که لباس شویی راه اندازی نشود.

برد هم مانند مغز انسان قسمت حساسی است. پس برای دسترسی به این قسمت نیازمند تجهیزات، ابزار مناسب و متخصص حرفه ای می‌باشد.

نکته: هنگام خرید ماشین لباسشویی سعی در این داشته باشید تا محصولی را انتخاب کنید که از گارانتی های معتبر برخودار باشد به طور مثال اگر ماشین لباسشویی سامسونگ را مد نظر دارید حتما باید گارانتی سام سرویس باشد تا هنگام خرابی دستگاه از خدمات پس از فروش برخودار شوید.

ولی ماشین لباسشویی دستگاه پیچیده ای است و ممکن است علت های ثانویه دیگری هم وجود داشته باشد. نکته ای که باید متذکر شویم این است که بدون داشتن دانش کافی اقدام به بازکردن ماشین لباسشویی و دستکاری قسمت های اساسی آن نکنید چرا که ممکن است به جای تعمیر، آسیب بیشتری به دستگاه ماشین لباسشویی وارد کنید. پس حتما از خدمات یک تکنسین حرفه ای در این امر کمک بگیرید.