02122733491

کمپرسور یخچال 98/01/09 1455 بازدید

چگونه یخچال کار می کند؟
 
در چرخه  کار یخچال پنج پایه اساسی وجود دارد: مبرد مایع، یک کمپرسور، که جریان گاز را کنترل می کند؛ کویل کندانسور (در خارج از یخچال)؛ اواپراتور کویل (در داخل یخچال)؛ و چیزی به نام دستگاه انبساط. که در تعامل با یکدیگر غذا ها را خنک می کنند.
 
کمپرسور بخار گاز را خنثی می کند،  فشار آن را افزایش می دهد و آن را به داخل کویل در خارج از یخچال قرار هدایت می کند. هنگامی که گاز داغ داخل کویل  با جریان هوای  آشپزخانه روبرو می شود به مایع تبدیل می شود. سپس در حالت مایع و با فشار بالا،مبرد در حال خنک شدن به داخل کویل که در داخل فریزر و یخچال است. سرد کن یخچال هوای گرم را جذب می کند. در آخر، مبرد به یک  صورت یک گاز تبخیر می شود،سپس به کمپرسور برمی گردد جایی که چرخه تمام می شود.
 
کمپرسور یخچال یکی از مهمترین بخش های یخچال است، زیرا این بخش گاز  را فشرده می کند و باعث می شود که موادغذایی شما خنک شود. علت اینکه یخچالی موادغذایی شما را گرم و خراب می کند می تواند کمپرسور آسیب دیده باشد. اگر یخچال شما غذاهای سرد شما را به خوبی نگه داری نکند، یک کمپرسور جدید را با آماده سازی مناسب برای دستگاه در نظر بگیرید.
کمپرسور یخچال
انواع کمپرسورها
الف : کمپرسورهای جابجایی مثبت
1 - دورانی
    کمپرسور پره ای
    کمپرسور پیچی
    کمپرسور گوشواره ای
2 - رفت و برگشت
    دیافراگمی
    پیستونی
 
ب : کمپرسور دینامیکی کمپرسور محوری
    کمپرسور محوری
    کمپرسور گریز از مرکز
انواع کمپرسور یخچال
    کمپرسور پیستونی
    کمپرسور پیستونی تناوبی
    کمپرسور پیستونی تراکم یک مرحله ای
    کمپرسورهای بزرگ واسطه ای
    کمپرسورهای پیستونی تراکم دو مرحله ای
    کمپرسورهای دورانی
    کمپرسورهای مارپیچی
    توربو کمپرسور
 
انواع برندهای موتور یخچال
 
    هایتک ( HITECH )
    سکاپ ( SECOP )
    تک
    پاناسونیک
    دانفوس
    کولترون ( KULTHORN )
    امبرکو (EMBRACO)
    دوو
    دانپر (DONPER)
    اینورتر خانگی
 
انواع موتورها در قدرتها و نوعهای مختلف در بازار موجود میباشد . 1/8  ، 1/6 ، 1/5 ، 1/4 ، 1/3 و...
 
کمپرسور چیست ؟
برای تولید هوا با فشارهای مختلف و مورد نظر از دستگاهی که استفاده میکنند ، نامش کمپرسور است .
تاریخچه کمپرسور
 
در سال 1762 میلادی شخصی به نام جان اسمیتون سیلندر هوایی را اختراع نمود و سپس در سال 1776 میلادی جان ویلکینسون دستگاه ماشین تراشی برای ساخت توپ اختراع کرد که سیلندرهای دقیقی از فولاد ریختگی را تراشید .
 
اولین دستگاه هوای فشرده دقیق توسط ویلکینسون ساخته و در کارگاهش نصب شد ، اما باید در نظر داشت که این کمپرسور مکانیکی قادر به تراگم بیش از هوای فشرده با فشار بیش از یک بار را نداشت .
 
ضمنا اولین انتقال عظیم هوای فشرده هنگام تسریع در ساختمان تونل مونت سنیس در کوههای آلپ سوئیس اتفاق افتاد ، چونکه تونل دارای دو ریل و طولی برابر با 13/6 کیلومتر بود با استفاده از چکشهای دستی نمیتوانستند به حفاری ادامه دهند ، بنابراین به این فکر رسیدند که از چکشهای بادی که با هوای فشرده با فشار 6 اتمسفر کار میکنند استفاده کنند .
 
در نهایت ساخت کمپرسورها 4 سال به طول انجامید و در 2 طرف تونل نصب گردید . باید در نظر داشت آزمون و خطایی که در کار این کمپرسورها و چکشها به وجود آمد باعث پیشرفت بزرگی در روند سااخت کمپرسورها شد .
تعویض کمپرسور معیوب یخچال
 
روش تعویض در صورت ایراد مکانیکی و و وجود فشار مثبت در سیستم به شرح زیر میباشد :
 
    کمرسور جایگزین تهیه ، لوله پروسس و شیر پروسس در صورت لزوم روی آن نصب و در انتهای لوله درپوش گذاشته شود .
    تخلیه مبرد انجام گیرد .
    کمپرسور معیوب برداشته شود ( به وسیله لوله بر ، لوله های متصل شده به کمپرسور در فاصله 25 میلیمتری از لوله های اصلی کمپرسور بریده شود . بر لوله های کمپرسور درپوش گذاشته شود . )
    نیتروژن خشک از طریق لوله ساکش و لوله ورودی کندانسور به داخل سیستم دمیده شود .
    درایر یا فیلتر کثیف ، از خروجی کندانسور جدا گردد . در حین عمل جدا کردن که به وسیله شعله باید انجام گیرد ، باید نیتروژن خشک به داخل سیستم دمید تا از طریق درایر خارج شود .
    محل اتصال با دقت تمیز شود به صورتیکه مواد زائد به سیستم داخل نشود .
    کمپرسور و درایر جدید نصب گردد .
    سیستم وکیوم شود .
    سیستم شارژ گاز شود .( شارژگاز یخچال )
 
راه اندازی موتور یخچال
 
آماده كردن کمپرسور
 
مرحله 1 – دستگاه را از برق جدا کنید
 
قبل از شروع فرآیند نصب، دستگاه را از منبع تغذیه جدا کنید. این مرحله مهم است، اما به خودتان استرس وارد نکنید. سپس محتویات یخچال را خارج کنید و یا آن ها را  موقتا در یخچال دیگر قرار دهید.
مرحله 2 – به سراغ کمپرسور قدیمی بروید
 
بعد، کمپرسور قدیمی را پیدا کنید. که معمولا در پایین یخچال قرار دارد و از پشت دستگاه قابل دسترسی است. این بخش استوانه ای شکل است و یک گارد فلزی معمولا آن را حفاظت می کند. در صورت لزوم از یک پیچ گوشتی استفاده کنید تا گارد را بیرون آورده و کمپرسور را باز کنید.
 
مرحله 3 - کمپرسور را بیرون بیاورید
 
کمپرسور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا خازن دارد. خازن مانند یک جعبه بزرگ به نظر می رسد و به طور مستقیم به کمپرسور متصل می شود تا قدرت شروع را فراهم کند، بسیار شبیه یک باتری است.
 
برای خارج کردن کمپرسور ،سیم کشی و دریچه های کمپرسور را از خازن جدا کنید. در  نصب هرگونه سخت افزار را نیز حذف کنید. سپس یک کمپرسور جدید با همان مدل موردنظر خریداری کنید واطمینان حاصل کنید که برای دستگاه شما مناسب است. اگر شما کمپرسور را جدیدی مدنظر قرار دادید و گران تر از خرید یک یخچال جدید برای شما باشد پیشنهاد می شود که یک یخچال جدید خریداری کنید. یخچال های جدید می تواند کارآمد تر از یک دستگاه قدیمی تر با یک کمپرسور جدید باشند.