02122733491

تفاوت اسپیلیت با کولر گازی چیست؟ 98/02/27 262 بازدید

کولر گازی و اسپلیت هر دو یکسان هستند. یعنی اسپلیت همان کولر گازی است که از سیستمی مشابه به کولر های گازی برای خنک کردن استفاده می کند و تفاوتی در نحوه عملیات آنها به شکل جدی دیده نمی شود.
اگر به یاد داشته باشید در زمانی که مردم از سیستم های کولر آبی استفاده می کرند تنها به دلیل اینکه در این نوع کولر از آب استفاده می شد به آنها کولر آبی می گفتند و اکنون به دلیل اینکه کولر های گازی و یا اسپلیت ها از گاز فشرده برای سرمایش استفاده می کنند به کولر گازی مشهور شده اند.
البته دلیل اصلی تر این تشابه را باید در موضوع دیگری بررسی کرد. اسپلیت نام لاتین این نوع تهویه کننده هوا است. در زبان انگلیسی در واقع کولر گازی به اسپلیت شهرت دارد و حال آنکه تعریف آن در زبان فارسی و در بین مردم برای اولین بار با نام کولر گازی مصطلح شد.
موضوع دیگر اینکه هر گاه از تعمیر کولر گازی بحث می شود منظور از آن تعمیر اسپلیت هم می باشد زیرا تفاوتی در این دو نیست. بنابراین اگر نیاز به تعمیر اسپلیت خود دارید.
کولر گازی یا اسپلیت
کولر های گازی یا همان اسپلیت نوعی سیستم تهویه هوا می باشند که با تبدیل کردن گاز به مایع و دوباره مایع به گاز سرمای موجود در هوای دریافتی از محیط که توسط اواپراتور صورت گرفته را می گیرند و آن را به محیط اتاق پرتاب می کنند.
در اسپلیت ها به دلیل ترموستاتی که استفاده شده اغلب جریان عملیات خنک سازی را می توان بصورت اتوماتیک و بر روی درجه دلخواه تنظیم کرد تا در هر زمان که میزانی از خنکی هوا در اتاق مهیا شد کولر گازی یا اسپلیت فعالیت خود را متوقف کند.
کولر های گازی یا اسپلیت ها از دو بخش تشکیل می شوند. قسمت پنل داخلی که در اتاق و یا محیط زندگی و کار تعبیه می شوند و پنل خارجی که در محیط بیرون از ساخت تعبیه می شوند.
البته نوع کولر گازی پنجره ای و یا پرتابل هم وجود دارد که بصورت یکپارچه بوده و تنها یک قسمت دارند که در مقالات مزایای کولر گازی پرتابل و نصب کولر گازی پنجره ای توضیح داده شدند.
در درون پنل کولر گازی مجموعه ای از صفحات فلزی قرار گرفته که به فین معروف هستند. مایع بسیار سردی که به مبرد شهرت دارد از درون این فلزات حرکت می کند.
هوا توسط اواپراتور به داخل کولر مکیده می شود و در اطراف فین ها به گردش در آمده و گرمای خود را از دست می دهد.
این مایع پس از آنکه خنک شد دوباره کمی افزایش دما پیدا کرده و به گاز تبدیل می شود. گاز تبدیل شده به یونیت خارجی فرستاده می شود و پس از عبور از کمپرسور پر فشار می شود و دوباره با عبور از کندانسور دمای خود را از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود.
مرحله بعدی عبور مایع از لوله مویین و افت فشار و گرفتن سرمای زیاد می باشد تا در نهایت با حرکت به سمت اواپراتوز برای خنک سازی محیط هدایت شود.
همانگونه که توضیح داده شده تا زمانی که ترموستات عملیات خنک سازی را متوقف نکند و یا به حالت دستی این عملیات متوقف نشود کولر گازی و یا اسپلیت به کار خود ادامه می دهد.
کولر های گازی و یا اسپلیت ها جریان تولید گرمایش را هم بر خلاف نامشان انجام می دهند که سیستمی مجزا در درون این کولرها این عملیات را عهده دار می باشد.