02122733491

علت پریدن فیوز در کولر گازی چیست؟ 98/03/15 442 بازدید

وظیفه فیوز در کولر گازی چیست؟
فیوز نقش محافظت کننده برای کولر گازی را ایفا می کند. نحوه اجرای این کار توسط فیوز به این صورت است که اگر میزان ولتاژی که به کولر گازی می رسد بیش از حد توان آن باشد، فیوز بالا می پرد تا با قطع شدن برق سیستم مانع از سوختن کندانسور کولر گازی شود.
به بیان دیگر فیوز در کولر گازی به صورتی طراحی شده است که حد معینی از ولتاژی که مجاز است وارد کولر گازی شود را کنترل کند.گاهی علت سوختن فیوز کولر گازی این است که از فیوز با سایز نامناسب در کولر گازی استفاده شده است.
به این صورت که اگر شما از فیوز کوچک تر از حد ولتاژ مشخص شده درکولر گازی خود استفاده کنید، فیوز مرتب بالا می پرد و یا می سوزد چون ظرفیت تحمل مقدار ولتاژ در فیوز های کوچک کمتر از حد مجاز است.
از طرفی اگر از فیوز بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر از حد ولتاژ مجاز در کولر گازی استفاده کنید، باز هم دچار مشکل می شوید.
با این توضیح که چون ظرفیت فیوز بالا است از ورود ولتاژ بالاتر از حد مجاز به کولر گازی جلوگیری نمی کند و در نتیجه باعث بروز مشکلات بیشتر مانند سوختن برد کولر گازی و یا سوختن کندانسور آن می شود.
چگونه می توانیم متوجه بالا پریدن و یا سوختن فیوز در کولر گازی شویم؟
اولین عامل نشان دهنده سوختن فیوز در کولر گازی این است که کولر گازی روشن نمی شود، هرچند ممکن است در موقع روشن شدن صدایی مانند زوزه کشیدن از یونیت کولر گازی شنیده شود، ولی در واقع کولر گازی توان روشن شدن ندارد.
 
علت قطع شدن فیوز کولر گازی
اگر فیوز کولر گازی شما دائما در حال پریدن یا قطع شدن است، شما باید این مشکل را به عنوان هشداری در خصوص وجود مشکلی بزرگ تر در کولر گازی خود بدانید و نباید تنها به تعویض فیوز اکتفا کنید.
1.    وجود مشکل در جعبه تقسیم، فیوز و یا منبع برق ساختمان:
اگر سیستم برق ساختمان که شامل جعبه تقسیم و منبع برق ساختمان هستند، دچار مشکل در تامین ولتاژ مناسب برای فیوز کولر گازی شده باشند، عملا فیوز دچار مشکل می شود.
از طرفی همانطور که در قسمت فوق گفتیم، گاهی علت قطع شدن فیوز در کولر گازی استفاده از فیوز در سایز نامناسب متناسب با ظرفیت کولر گازی است.
2.    وجود مشکل در خازن موجود در سیستم خنک کننده در کندانسور کولر گازی:
خازن در واقع بخشی از سیستم خنک کننده در کنداسور است که سبب تنظیم کردن جریان برق ورودی به فیوز موجود در کندانسور می شود. پس با این توضیح اگر خازن دچار مشکل شده باشد، نمی تواند میزان ولتاژ مناسب را به فیوز برساند.
3.    کثیفی فیلترهای هوا در کولر گازی:
شاید به این نکته هرگز توجه نکرده باشید یا گمان کنید که چه ارتباطی بین کثیفی فیلترهای هوا و سوختن فیوز در کولر گازی می تواند داشته باشد؟
برای پاسخ به این سوال می توان گفت که افزایش دما یا گرما یکی از عامل های مهم در سوختن و یا پریدن فیوز در کولر گازی است، از طرفی اگر فیلترهای هوا را به طور مرتب تعویض یا تمیز نکنید، فشار بسیار بالاتری به دستگاه وارد می شود تا هوا را خنک کند.
همانطور که می دانید بالا بودن فشار وارده بر کولر گازی در هنگام کار کردن مساوی است با تولید هر چه بیشتر گرما و همین تولید گرمای بیش از حد در دستگاه می تواند سبب قطع شدن اتصالات برق در سیستم کولر گازی شود.
علاوه بر این وقتی فشار بالایی بر دستگاه وارد می شود، فیوز کولر گازی برای محافظت از بخش های دیگر در کولر گازی قطع می شود تا کار دستگاه را متوقف کند.
پس می توان این طور نتیجه گرفت که اگر فیلترهای هوا را به طور منظم تعویض نکنید، تولید گرما و فشار بیش از حد در کولر گازی سبب بالا پریدن فیوز کولر گازی می شود.
4.    کمبود گاز مبرد در کولر گازی:
همانند کثیف بودن فیلترهای هوا که سبب وارد شدن فشار بیش از حد به دستگاه برای تولید هوای سرد می شود، کم بودن میزان گاز مبرد در کولر گازی سبب سوختن فیوز کولر گازی می شود.
اگر میزان گاز در کولر گازی کم می شود می توان این احتمال را داد که لوله های مسئول انتقال گاز در کولر گازی دچار نشتی شده اند.  
5.    خرابی فن کندانسور:
اگر فن کندانسور دچار مشکل شود، دستگاه دوباره دچار فشار مضاعف می شود که باعث گرم شدن سیستم شده و در نتیجه فیوز بالا می پرد.
بیشترین علت خرابی فن کندانسور در کولر گازی مسدود شدن آن به علت یخ زدگی کندانسور و تجمع حجم زیادی از جرم و آلودگی در سطح کندانسور است.
6.    خرابی کمپرسور:
همانطور که می دانید سالم بودن کمپرسور نقش مهمی در راندامان کار کولر گازی و سلامت تمامی اجزای کولر گازی دارد، اگر کمپرسور کولر گازی خراب باشد، بالا پریدن فیوز در آن امری قابل پیش بینی است.