02122733491

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای چیست؟ 98/03/19 234 بازدید

خاموش شدن کولرگازی بصورت ناگهانی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود. اغلب این مشکل را در موتور کولر می‌دانند و اعتقاد دارند موتور سوخته است اما در این پست به دلایلی که باعث وجود این مشکل می‌شوند خواهیم پرداخت:
•    احتمال دارد سیم کشی برق خانه و یا سیم‌های کولرگازی اتصال کرده باشند.
کولرهای گازی برای اینکه به خوبی به فعالیت خود ادامه بدهند نیاز دارند تا 120 ولت برق داشته باشند. دریافت کمتر این میزان ولتاژ برق باعث فرمان برد دستگاه برای توقف کولر می‌شود. هنگامی که در ساختمان به هر دلیل اتصالی به وجود بیاید به احتمال زیاد باعث افت میزان ولتاژ برق و تناوب ولتاژ دریافتی توسط کولرگازی می‌شود که این موضوع به دلیل ساختار امنیتی کولر باعث می‌شود تا فرمان خاموش شدن کولر از برد صادر شود.
عموما خراب شدن خازن، کثیف شدن بیش از اندازه برد و یا محل اتصال سیم‌ها، شل بودن اتصالات، یکی شدن اتصالات فاز و نول و ... باعث ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه و فرمان ایمنی قطع کولرگازی می‌شود تا از آسیب به سایر مناطق دستگاه جلوگیری شود.
برای رفع این مشکل اولین کار بررسی برق خانه است. اگر مشکلی در برق خانه نبود باید با استفاده از یک مولتی‌متر میزان برق ورودی دستگاه تست شود.
نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه شود این است که کولرهای گازی نباید از یک پریز مشترک با سایر مصرفی‌ها برق مورد نیاز خود را دریافت کنند. پریزی که کولرگازی از آن استفاده می‌کند باید کاملا مختص خود کولر باشد و انشعاب دیگری از آن گرفته نشود.
ضمنا اینکه بلند بودن بیش از اندازه سیم رابط کولر و یا استفاده از رابط‌های برق هم می‌توانند مشکل ساز باشند
•    برد کولرگازی مشکل پیدا کرده است
بسیاری از مواقع ضربه به کولرگازی، کثیف شدن و گرد و غبار، سوختن هر یک از خازن‌ها و مدارهای برد و ... باعث می‌شود برد اطلاعات غلط به دستگاه بدهد و کولر را خاموش کند.